تبلیغات
حرفی برای گفتن - والاترین فضیلت حضرت زهرا سلام الله علیها از زبان حضرت امام(ره)

حرفی برای گفتن

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

حرفی برای گفتن

راجع به حضرت صدیقه علیهاالسلام، خودم را از هر ذكرى قاصر می ‏دانم. فقط به این روایت شریف که با سند معتبر نقل شده است، اكتفا می ‏كنم. حضرت صادق علیه السلام می ‏فرماید: فاطمه علیهاالسلام بعد از پدرش، ۷۵ روز در این دنیا نبودند و حزن و شدت بر ایشان غلبه داشت. جبرئیل امین می ‏آمد و به ایشان تعزیت عرض می ‏كرد و مسایلى از آینده نقل می ‏فرمود. ظاهر روایت، این است كه در این ۷۵ روز مراوده ‏اى بوده است؛ یعنى رفت و آمد جبرئیل زیاد بوده است. 
 گمان ندارم كه غیر از طبقه‏ اول از انبیاى عظام درباره‏ ى كسى این طور وارد شده باشد كه در ظرف ۷۵ روز جبرئیل امین چنین رفت و آمدى داشته باشد. جبرائیل، مسایل واقع در آتیه و آنچه را كه به ذریه ى فاطمه علیهاالسلام مى رسیده است، ذكر مى كرده و حضرت امیر هم آنها را مى نوشته است. حضرت امیر، همان طورى كه كاتب وحى رسول خدا بوده است ( و البته آن وحى به معناى آوردن احكام، با رفتن رسول خدا، تمام شد) كاتب وحى حضرت صدیقه در این ۷۵ روز نیز بوده است. 
مسأله ‏ى فرود آمدن جبرئیل، یك مسأله‏ ى ساده نیست؛ خیال نشود كه جبرئیل براى هر كسى امكان دارد بیاید و یك تناسب كامل بین روح آن كسى كه جبرئیل بر او وارد مى شود و مقام جبرئیل، كه روح اعظم است، لازم است. چه ما همچون اهل نظر قایل شویم كه قضیه ى تنزل جبرئیل، به واسطه ى روح خود ولى یا پیغمبر است كه روح ولى، جبرئیل را تنزیل مى دهد و تا مرتبه ى پایین وارد مى كند یا همچون بعض اهل ظاهر، بگوییم حق تعالى او را مأمور مى كند كه برو و این مسایل را بگو، تا تناسبى بین روح این كسى كه جبرئیل به نزد او مى آید و بین جبرئیل كه روح اعظم است، نباشد این معنا امكان ندارد. این تناسب، تنها بین جبرئیل كه روح اعظم است و انبیاى درجه ى اول بوده است؛ مثل رسول خدا، موسى، عیسى، ابراهیم و امثال اینها. این تناسب براى همه كس نبوده است و بعد از این هم، براى كس دیگرى واقع نشده است، حتى درباره ى ائمه هم من ندیده ام كه چنین امرى وارد شده باشد.
 طبق آن چیزى كه من دیده ام فقط براى حضرت زهرا علیهاالسلام وارد شده است كه جبرئیل به طور مكرر در طول ۷۵ روز وارد مى شده و مسایل آتیه را كه بر ذریه ى او مى گذشته است، مى گفته و حضرت امیر هم ثبت مى كرده است، شاید یكى از مسایلى كه گفته است، راجع به مسایلى بوده است كه در عهد ذریه ى بلندپایه ى او حضرت صاحب علیه السلام واقع مى شود كه مسایل ایران هم جزو آن مسایل باشد؛ ما نمى دانیم، ممكن است. در هر صورت من این شرافت و فضیلت را از همه ى فضایل عظیمى كه براى حضرت زهرا ذكر كرده اند، بالاتر مى دانم؛ فضیلتى كه براى غیر انبیا علیهم السلام، آن هم نه همه ى انبیا، بلكه براى طبقه ى بالاى انبیا علیهم السلام و بعضى از اولیایى كه در رتبه ى آنها مى باشند، براى كس دیگرى حاصل نشده است. و با این كیفیت كه جبرئیل در طول هفتاد و چند روز مراوده داشته باشد، براى هیچ كس تاكنون واقع نشده است. این فضیلت، از مختصات حضرت صدیقه علیهاالسلام است. 
 
امام خمینى (ره) در دیدار با گروهى از خواهران به مناسبت روز زن، تاریخ ۱۱/ ۱۲/ ۶۲.
صحیفه ى نور: ج ۱۹، ص ۲۷۸. با اندكى ویرایش.


 • image
 • image

روزانه ها

نویسندگان

 • image
 • image
 • image

سلام
به وبلاگ من خوش آمدید!
در وبلاگی که مشاهده می کنید سعی خواهم کرد مطالب جالب،جذاب،مفید و پرکاربرد بذارم. البته مطالب متفرقه و روزمره هم که جای خودش رو دارد.
هدف اصلی از ایجاد این وب:
1- ترویج گفتمان امام خامنه ای مبنی بر تمدن نوین اسلامی با رویکردهای سبک زندگی اسلامی.
2- انتشار مطالب مفید

بیوگرافی من:
15اردیبهشت66 در گرگان به دنیا اومدم. پیش دانشگاهی رو که خوندم رفتم سربازی (واقعا دوران جالب و خوشی بود). سال88 تو رشته مدیریت آموزشی دانشگاه پیام نور بهشهر در مقطع کارشناسی قبول شدم.
در حال حاضر روی پایان نامم دارم کار میکنم و همزمان هم توی حوزه دانشجویی که توسط نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه گلستان برگزار میشه مشغول به تحصیل هستم و هم حوزه علمیه سفیران هدایت قبول شده و مشغول به تحصیل هستم. که التماس دعای فراوان دارم.
ضمناً از سال 1383 وبلاگ نویسی رو شروع کردم . دیگه فکر نمیکنم وبلاگنویسی رو ترک کنم و یا وبلاگ رو عوض کنم.
خدا خودش کمک کنه.
التماس دعا

- علی فارقی -

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

امکانات سایت

اللهم عجل لولیک الفرج

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه